O MNIE

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o to, jak dobrze i godnie przeżyć swoje życie, jak dotknąć szczęścia i dzielić się nim z innymi napotkałam na swojej drodze ceramikę. Początkowo było to beztroskie igranie z gliną. Szybko jednak przerodziło się w pasję, a z czasem wyznaczyło drogę, którą podążam do dziś.

Modelowanie gliny uczy kształtowania własnego życia. Pozwala mi zrozumieć samą siebie, ale również łączy mnie z tajemniczym światem przyrody. Ceramika w moim życiu to nieustająca przygoda, to surowa nauczycielka, to spełnienie marzeń z dzieciństwa … Przede wszystkim jednak jest to sposób na kontakt z drugim człowiekiem, na współpracę i, w końcu, na dzielenie się pięknem i prawdą.

Fachu ceramicznego uczyłam się od wielu mistrzów z różnych stron świata, oraz przez własne eksperymenty i poszukiwania. Glinę formuję ręcznie oraz na kole garncarskim. Fascynuje mnie proces wypału dlatego lubię konstruować piece i wypalać ogniem. Moje wyroby ceramiki stołowej to najczęściej kamionka, natomiast przedmioty dekoracyjne to szeroko pojęte raku. Raczej nietypowym, lecz dla mnie bardzo fascynującym aspektem twórczości ceramicznej są spektakle piroteatralne, które współtworzę z innymi artystami ceramikami, muzykami, aktorami, rzeźbiarzami.

Prócz tytułu mistrza w zawodzie garncarza z wykształcenia jestem filozofką oraz instruktorką rzemiosła artystycznego, czeladniczką wikliniarstwa i tkactwa. W domu rodzinnym nauczyłam się fachu kroju i szycia. Projektuję i wykonuję elementy scenografii oraz kostiumy teatralne. W minionych latach zajmowałam się okresowo min. batikiem, malarstwem, mozaiką, ikonopisarstwem, wystrojem wnętrz, animacją filmową, …, oraz prowadziłam jadłodajnię wegańską.

Jestem otwarta na współpracę w projektach artystycznych, zwłaszcza związanych z ceramiką.