PERFORMANCE

Jeśli ceramika kojarzy się Wam z pracą skupionego rzemieślnika formującego glinę w zaciszu swojej pracowni, albo z gotowymi wyrobami, z których można zjeść i wypić, to porzućcie na chwilę tę myśl. Chcę Wam bowiem pokazać jak wygląda ceramika na scenie. Wkomponowana w spektakl, przeniesiona w świat odrealniony, magiczny, zaczarowany.

Moim nieodzownym kompanem w dziedzinie performance’u jest ceramik Sergi Pahissa, z którym od kilku lat tworzymy trzon kolektywu Fanglina. Współpracując z muzykami, aktorami, rzeźbiarzami, reżyserami … i oczywiście z innymi ceramikami, przygotowujemy spektakle zwane przez nas piroteatrem. Zawsze bowiem bierze w nich udział jakiś piec opalany żywym ogniem. Każdy spektakl odegrany został tylko raz i żaden z nich nie miał nigdy próby generalnej (ze względu na techniczną specyfikę takiego wydarzenia).

PONIŻEJ PREZENTUJĘ KILKA PIROTEATRALNYCH PROJEKTÓW:

POLAROID

Dla baskijskiego zlotu ceramicznego Mullitafest oraz festiwalu Olatu Talka powstała opowieść „pirofotograficzna” w klimacie lat pięćdziesiątych. Pewnego dnia fotograf Billy przyjmuje na sesję artystkę Ritę wraz ze swoimi ceramicznymi pracami. Podczas robienia zdjęć pojawiają się komplikacje, niedomówienia i zawirowania emocjonalne. W rezultacie jednak powstaje piękny album fotograficzny, a wszystko kończy zbiorowe selfie z publicznością. Tym razem piec ceramiczny przybiera formę aparatu fotograficznego, a zdjęcia wywoływane są ogniem w tysiącu stopniach Celcjusza.

ZOBACZ GALERIĘ

FIRE OF IMAGINATION

Z okazji XV edycji tagów ceramiki Terrania przygotowaliśmy ogromny piec w kształcie tortu urodzinowego z piętnastoma świeczkami-kominami, który w kulminacyjnym momencie został podzielony na pięć mobilnych kawałków tańczących po głównym placu miejskim. Spektakl natomiast zakończył latający piec, który uniósł się ku niebu na wypełnionych helem balonach. Był to jeden z naszych najbardziej skomplikowanych projektów, który zaangażował dużą międzynarodową  grupę współtwórców i wolontariuszy.

ZOBACZ GALERIĘ

IKEBANA OF FIRE

Projekt ten powstał na potrzeby wydarzenia Fira del Tupi, czyli jarmarku ceramicznego. Angażował on odwiedzających, którzy w ciągu dnia zostawiali nam swoje najskrytsze marzenia wypisane na liściu czarodziejskiego drzewka. Podczas wieczornego spektaklu, z pomocą wielkiego Maga i sprytnego Szamana ułożyliśmy z niego ognistą ikebanę. W rozgrzanym do 1000°C naczyniu umieściliśmy drzewko życzeń, a magiczna siła ognia i wirującego pieca nadała wypisanym marzeniom siłę sprawczą.

ZOBACZ GALERIĘ

LOKITA

Odpowiadając na zaproszenie walijskiego międzynarodowego festiwalu ceramicznego przygotowaliśmy około trzymetrowy piec opalany drewnem w kształcie punk-dziewczyny-robota. Z jej wnętrza wyciągaliśmy rozgrzane do czerwoności ceramiczne reprezentacje komórek ludzkiego ciała tak by zaraz obok zbudować z nich mobilną konstrukcję symbolizującą kosmiczny układ planetarny. Po spektaklu wielki dźwig odwiózł Lokitę z powrotem na złomowisko, z którego pochodziły materiały służące nam do jej konstrukcji.

ZOBACZ GALERIĘ

FIRE LAKES

Ogniste jeziora to opowieść wędrownego Derwisza, który przedstawił nam historię powstania wszechświata przez połączenie natury królowej Wody i króla Ognia. Znudzony Ogień pakuje się do podróżnego pieca i wyrusza w świat. Spotyka na swej drodze królową, która toczy na kole zimne krople wody. Zakochują się, ruszają we wspólną drogę podczas której tworzą kosmos, ziemię i całe ziemskie istnienie. Kulminacja ich drogi to ceramiczne jezioro, które dzięki swej temperaturze zamienia rozlewane ciecze w niebieski ogień.

ZOBACZ GALERIĘ

SOMNIS DEL FOC

Ogniste marzenia to spektakl, który opowiada historię młodej ceramiczki, która nie mogąc utrzymać się ze swej pracy trafia do fabryki. Tam taśmowo produkuje miski na kole garncarskim pod presją wymagającego nadzorcy. Jej smutek sprawia, że nawet ostry żar lokalnego pieca gaśnie. Na szczęście po zmierzchu do fabryki włamują się niesforne chochliki, rozwalają linię produkcyjną i przywracają ogień w piecu. Rozpalają go tak mocno, że piec pęka i uwalnia rozżarzony piękny dzban przepełniony nowymi marzeniami naszej bohaterki. Sztukę tą przygotowaliśmy na wieczór wernisażu naszej wystawy CrashRaku.

ZOBACZ GALERIĘ

INFIERNO DEL DANTE

Wielka improwizacja na temat piekielny. Spotkanie wielu artystów i kolektywów artystycznych pracujących w różnych dziedzinach sztuki przedstawiających swoją interpretację piekła z klasycznego dzieła Dantego Alighieri. Na tą okazję zbudowaliśmy piec w formie schodzących w dół kręgów piekielnych. Z jego wnętrza wyłaniały się trawione przez ogień głowy grzeszników. Wszystko to pod okiem wielkiego smoka ziejącego ogniem, zbudowanego ze zrecyklowanych sprzętów takich jak kaloryfer, rowery, metalowe narzędzia i pojemniki, itp.

ZOBACZ GALERIĘ

BUTELKÓWKA

Spontaniczny performance z piecem zbudowanym z butelek z kolorowego szkła. W piecu wypalany był totem o dwóch twarzach, każda po przeciwnej stronie ciała. Przed otwarciem pieca każdy z publiczności musiała zdecydować na podstawie swojej intuicji, po której stronie stanąć. Po zburzeniu pieca ukazywała się im twarz męska lub żeńska. Na tej podstawie dowiadywali się, który z tych dwóch pierwiastków dominuje na chwilę obecną w ich życiu.

ZOBACZ GALERIĘ

ODWIEDŹ NAS NA FACEBOOKU @FANGLINA